Vizualizační techniky pro snadnější usínání

Usínání není vždy tak jednoduché, jak bychom si přáli. Někteří lidé mají se spánkem dlouhodobé problémy, jiní zase mají problém usnout, když měli náročný den. Odhaduje se, že až 30% dospělých trpí chronickou nespavostí.

Nespavost může mít spoustu příčin, ale jeden z hlavních problémů, který spousta z nás zná, jsou myšlenky, které se nám nedaří zastavit. Naše dny jsou tak nabité, že jen zřídkakdy máme příležitost zastavit se, nechat svou mysl bloumat a přirozeně zpracovávat to, co během dne prožíváme. Výsledkem je, že když si večer lehneme do postele, je to poprvé, kdy jsme skutečně potichu. Najednou se začnou vynořovat náhodné myšlenky, které velmi často nesou nezpracované obavy, starosti a nejistoty. A takto tam ležíme – ve tmě a s hlavou plnou obtížných myšlenek. Není divu, že spánek nepřichází.

Jógová praxe tobě na míru | jogaspolu.cz | Články | Vizualizační techniky pro snadnější usínání | Nespavost
S nespavostí se potýká až 30% lidí.

Jedna z našich studentek nám nedávno popsala její metodu na to, jak usnout, když se jí v hlavě honí spousta myšlenek. Představí si prý, že na nočním stolku leží malá krabička, a mezi tou krabičkou a její hlavou putuje skluzavka. Potom po té skluzavce pomalu přesouvá svoje myšlenky jednu po druhé do krabičky na stolku. Během toho, co je odkládá, tak většinou usne!

Možná se teď usmíváš 😊 Přesouvat svoje myšlenky do krabičky po imaginární skluzavce je je jen stěží průlom ve spánkové vědě. To je sice pravda, ale i tak jde o vysoce účinnou metodu. Patří do kategorie mentálních nástrojů, kterým se říká vizualizace. Když si něco do detailu představujeme, tak náš mozek věří tomu, že se to opravdu děje. S pomocí vizualizace můžeme uklidnit své tělo i mysl, takže se nám podaří jednodušeji usnout.

Jógová praxe tobě na míru | jogaspolu.cz | Články | Vizualizační techniky pro snadnější usínání | Spánek
Pokud se ti špatně usíná, vyzkoušej vizualizaci.

Vizualizační technika, ve které přesouváme myšlenky z hlavy po skluzavce, je zajímavá. Existuje spousta dalších podobných technik. Například si můžeš zkusit představit, že každá myšlenka v tvojí hlavě je uvězněná v bublině z bublifuku. Vžij se do té představy a sleduj bubliny, jak ve tvé mysli plují v náhodných směrech. Když se ti podaří ty bublinky jasně pozorovat, tak je začni prstem jednu po druhé praskat. Když nějakou bublinu praskneš, tak se spolu s ní ztratí i ta myšlenka, která v ní byla zachycená.

Další variace této techniky je představit si myšlenky, které plují v nafukovacích balóncích, které potom jeden po druhém propichuješ špendlíkem.

Další vizualizační techniky, které můžeš využít:

  • Se zavřenýma očima si představ energetickou bariéru ve tvaru kopule, která klene nad tebou poskytuje ti bezpečí a pohodlí. Prostor uvnitř této ochranné kopule je místem, kde přichází odpočinek a hluboký spánek. Všímej si, jaký má ten ochranný štít tvar, velikost a barvu. Můžeš si ho upravovat, jak dlouho chceš, dokud nebude pro tebe akorát. Dovnitř kopule se nedostane nic, čemu se musíš během dne věnovat. Všechno počká venku a bude to tam zítra, až přijde ten správný čas.
  • Body scan je také vizualizační metoda. Představuj se ve své mysli různé části svého těla jednu po druhé je uvolňuj a dovoluj jim usnout. Začni od prstů na nohou a pomalu se propracuj přes celé tělo až k hlavě. Ideálně se tam ani nedostaneš, protože během toho procesu usneš.
  • Uvědom si, že už pro tebe mnohokrát v životě bylo snadné přenést se z bdělosti do spánku. Podobně jako má řeka daný tok, tak i část tvého já dobře zná cestu ke klidnému spánku. Vzdej se kontroly a jednoduše se nechej unášet. Vnímej, jak tě tento bezpečný a jemný proud unáší do hlubokého odpočinku a nakonec do spánku.