Jak můžeš předejít zranění při praxi jógy?

Jógová praxe má spoustu stránek a fyzické cvičení jógových pozic neboli ásan je jen jednou z nich. Zároveň je to ale stránka, ve které se rádi posouváme dál a na které můžeme krásně vidět výsledek svého snažení, například když se nám povede nějaká nová složitější pozice.

Jako každé fyzické cvičení ale i praxe ásan může vést ke zraněním. V naprosté většině případů se jedná o problémy způsobené dlouhodobým nesprávným provedením pozic, což v důsledku nadměrně zatěžuje klouby nebo jiné části těla.

Tady je několik rad pro to, aby tvoje praxe byla bezpečná:

  • Poslouchej své tělo. Na bezpečném cvičení ásan je obtížné to, že jen ty znáš svoje tělo. Máš zodpovědnost za své tělo a musíš se rozhodnout, jestli ta konkrétní pozice pro tebe představuje bezpečnou výzvu, anebo jestli už překračuješ své limity. Prvním krokem je proto vcítit se do toho, jak tvé tělo reaguje na jednotlivé ásany. Nikdo by neměl cítit bolest, mravenčení nebo necitlivost. Vždy začínej jednodušší variantou pozice a potom se můžeš zkusit dostávat do pokročilejších verzí.

Jógová praxe tobě na míru | jogaspolu.cz | Články | Jak můžeš předejít zranění při praxi jógy? | Prodloužení zad
Každý musí sám vnímat, jak jeho nebo její tělo reaguje na danou pozici.

  • Jak často cvičíš? I když je ásanová praxe často méně namáhavá než jiné formy fyzického cvičení, tvoje tělo si přesto potřebuje odpočinout a zregenerovat se. Pokud chceš józe věnovat trochu času každý den, zkus zapojit i další praktiky: jin jógu, restorativní jógu, meditaci, psaní deníku nebo získávání povědomí prostřednictvím četby.
  • Co je tvoje motivace? Proč cvičíš ásany? Pro některé z nás může být hlavním zdrojem motivace získání uznání od našich učitelů nebo sdílení našeho pokroku na sociálních sítích. Pokud chceš vždy zvládnout tu „pokročilejší“ pozici, zeptej se: odkud to pochází? Tyto druhy motivace mnohem pravděpodobněji povedou ke zranění. Místo toho se snaž uvědomit si, že tvoje praxe je tvá vlastní soukromá záležitost, která by v první řadě měla prospívat tvému tělu a duši.
  • Zapojuj celé tělo. I když se může zdát, že je nějaká pozice zaměřená na konkrétní část těla, například na kyčelní klouby, neznamená to, že na zbytek těla můžeš zapomenout. Každá pozice nabízí příležitost věnovat se celému tělu. Zapojuj svaly pánevního dna a střed těla, snaž se ramena tlačit pryč od uší a zhluboka dýchej do břicha. Tím, že do pozice zapojíš celé tělo, můžeš předejít vedlejším zraněním.
Jógová praxe tobě na míru | jogaspolu.cz | Články | Jak můžeš předejít zranění při praxi jógy? | Prodloužení trupu
I když je ásana zaměřená na konkrétní část těla, stále pracuješ na těle jako na celku.
  • Nepropínej klouby až příliš. Tento tip se vztahuje ke všem pozicím, ve kterých máš natažené končetiny, a zvlášť potom k těm, ve kterých ty natažené končetiny nesou váhu tvého těla. Když se například předkláníš v pozici Prasarita Padottanasana anebo když praktikuješ balanční pozice na rukou, je dobré nepropínat kolena a lokty až na pokraj možností. V takovýchto pozicích v kloubech vytvoř tzv. „mikropokrčení” – kloub malinko povol a potom pozici končetiny zafixuj tím, že zapojíš okolní svaly. Takto předejdeš přílišnému tlaku na klouby, který může vést k jejich opotřebení.

Doufáme, že ti tyto tipy pomůžou ve své praxi bezpečně postupovat dál. Nezapomeň – trpělivost je jeden z jógových principů, které můžeš uplatnit ve své fyzické praxi i mimo ni.