Fyzickou jógovou praxi typicky zakončujeme Šavásanou (pozicí mrtvoly). Občas si ale závěr praxe můžeme ozvláštnit jinou pozicí. Jedna z ásan, která je ideální pro relaxaci, se jmenuje Viparita Karani. Jak na ni? Jednoduše si natáhni nohy nahoru. Bedra si můžeš podepřít dlaněmi nebo třeba jógovým bolsterem. Pro větší uvolnění si taky můžeš nohy opřít o stěnu.
Jaké má tato pozice výhody?
Podporuje lymfatický systém a posiluje imunitu.
Stejně jako inverze (jako třeba stoj na hlavě a stoj na ramenou) přivádí čerstvou krev a kyslík do mozku a horní části těla, Viparita Karani podporuje proudění čerstvé okysličené krve do horních končetin a stimuluje tok lymfatické tekutiny. Lymfatický systém hraje důležitou roli při filtraci a odbourávání bakterií a dalších škodlivých buněk.
Pomáhá nám aktivovat parasympatickou nervovou soustavu.
Protože v odpočinkových pozicích, kde jsou nohy výš než srdce, většinou dýcháme pomaleji a prokrvujeme horní část těla, aktivujeme zároveň parasympatickou nervovou soustavu. Ta má na starosti mimo jiné správnou regulaci trávení a vylučování škodlivých látek z těla.
Poskytuje odpočinek kotníkům a chodidlům.
Naše chodidla nás každý den nosí. Obzvlášť pokud trávíš velkou část dne na nohou, tak není nic lepšího než svým chodidlům a kotníkům dopřát na konci dne odpočinek v pozici Viparita Karani.
Uvolňuje pánevní dno
V neposlední řadě Viparita Karani podporuje uvolnění svalů pánevního dna. Uvolnění svalů pánevního dna je skvělé po dlouhém dni, protože pomáhá celému tělu uvolnit nahromaděný stres. Může také zmírnit menstruační křeče a veškeré pocity nepohodlí v oblasti pánve.
Co myslíš – zařadíš pozici Viparita Karani do své praxe?