Hatha, vinjása, jin… Vyznej se ve stylech jógy

Když se člověk podívá na rozvrh jógového studia, tak se není čemu divit, jestli je z názvů hodin zmatený. Jóga je sice jednotná filozofie, ale druhů fyzické praxe jógy je velké množství a nové styly se dál objevují. Tady je krátký přehled těch nejběžnějších:


Hatha jóga: původní styl fyzické praxe, ve kterém se ásany (pozice) drží na několik nádechů a výdechů. Začíná se sice Pozdravem slunci, ale hatha jóga bývá méně aktivní než vinjása. Pokud s fyzickou praxí začínáte, hatha jóga je ideální start, ve kterém se můžete jednotlivým ásanám věnovat více do detailu.


Iyengar jóga: druh hatha jógy, ve kterém se klade velký důraz na správné provedení pozic. Iyengar jóga se cvičí se specializovaných studiích, kde se využívá velké množství pomůcek – od těch běžných (jógové bloky, pásky a deky) až po speciální Iyengar pomůcky (židle, stoličky, provazy připevněné ke stěně).

Jógová praxe tobě na míru | jogaspolu.cz | Články | Hatha, vinjása, jin… Vyznej se ve stylech jógy | Pes hlavou nahoru | Urdhva Mukha Švanásana
Ve vinjása józe jednotlivé pozice propojuje plynulý pohyb.


Vinjása jóga: aktivnější a rychlejší druh fyzické praxe, ve kterém se objevují podobné ásany jako v hatha józe, ale jednotlivé pozice propojuje plynulý pohyb. Někdy vinjásu objevíte pod názvem „flow“ jóga.


Aštanga jóga: pevně daná sekvence pokročilých pozic, jejichž pořadí se nikdy nemění. Aštanga je stylem poddruh vinjásy. Existuje šest sérií aštanga jógy, od té základní až po velmi pokročilou.


Power jóga: moderní styl fyzické praxe, který se snaží přizpůsobit stylu fitness hodin. Většinou se jedná o vinjása jógu. Klade se větší důraz na ásany, které posilují ty části těla, které se typicky snažíme posilovat ve fitku – hýždě, stehna, břišní svaly a ruce.


Hot jóga: hot jóga může být kterýkoliv z předešlých stylů ásan, většinou se ale jedná o vinjása jógu. Jediným rozdílem je, že se cvičí v místnosti vyhřáté většinou na 38-40°C.

Jógová praxe tobě na míru | jogaspolu.cz | Články | Hatha, vinjása, jin… Vyznej se ve stylech jógy | Pozice draka
Pozici draka v jin józe budeš většinou držet 3 až 5 minut.


Jin jóga: pasivní styl fyzické praxe, ve kterém se jednotlivé ásany drží na několik minut. Jinové ásany jsou určené na protažení tuhých tkání v těle, především kyčelních kloubů, hamstringů a připojených vazů, ramenních kloubů a páteře. Pomáhá studentům pomalu a bezpečně získávat flexibilitu.


Restorativní jóga: styl, ve kterém se klade hlavní důraz na uvolnění a pasivní relaxaci. Ásany se často drží pasivně s pomocí polštářů, bolsterů a deky. V restorativní józe se určitě nezapotíš, tak si nezapomeň ponožky a svetr!